בדצמבר 2016 נפתחה חקירה נגד ראש הממשלה וזוגתו, משפחת נתניהו, וזאת בטענה כי השניים לכאורה קיבלו מתנות וטובות הנאה מאנשי עסקים.

החקירה נפתחה כאמור באישורו של היועמ"ש מנדלבליט וזאת בהתאם לחומר חקירה ראשוני שהתקבל. על אף ההאשמות וחומרי החקירה לכאורה, כעת נדמה כי התשתית הראייתית איננה כפי שנטען.

במשטרת ישראל נטען בתחילה כי היקף קבלת המתנות על ידי איש העסקים, ארנון מילצ'ן שנחשב לדמות מפתח בחקירה, הוא על סכומים של 400-600 אלף ש"ח. כעת נראה כי משטרת ישראל אינה תומכת את ההאשמות הקשות בראיות בפועל.

בני הזוג נתניהו אישרו כי קיבלו מתנות, אך לא בהיקף הסכומים המדובר, וכאשר נבחן המאורע לעומק נמצאו בביתו של מילצ'ן חשבוניות על רכישת יין על סך 57,000 ש"ח. בבירור החשבוניות התגלה כי אלו לא היו מיועדות למשפחת נתניהו אלא שימשו לאירוח וצריכה שוטפת בביתו של מילצ'ן, אשר מארח בביתו באופן שוטף ידוענים ופוליטיקאים ובניהם אירח את שמעון פרס ז"ל, יאיר לפיד, יצחק הרצוג ועוד רבים.

בפועל נראה כי עלויות היין והסיגרים אינם מוערכים בסכומים שתוארו, כאשר אף אם אכן סופקה כמות שוטפת כפי שנטען העלויות הן נמוכות משמעותית משתואר המסתכמים ב5000 ש"ח ליינות, וב-12,000 ש"ח לסיגרים. כאשר גם אם תוכח צריכה כמעט שוטפת מצד בני הזוג נתניהו ניתן יהיה לראות כי ישנן רכישות שבוצעו ישירות על-ידי משרד ראש הממשלה ואישית מכספי משפחת נתניהו; וכן מתנות שקיבלו בני הזוג נתניהו במסיבות ימי הולדת ובהזדמנויות אחרות.

עד כה נחקרו בתיק 1000 עשרות של עדים בהם נהגים, שליחים, אנשי משק ופקידים במשרד ראש הממשלה ובמעון ראש הממשלה.

על דיווחים מהפרקליטות ובלשכת היועץ המשפטי נראה כי אלו גיבשו עמדה, כאשר לפיה אם לא ימצאו ראיות שבססו תשתית ראייתית ראויה להוכחת מתנות בהיקף כספי גדול, נראה כי ניתן יהיה לקבל, גם אם בספק, את הסברי בני הזוג נתניהו לטיעון לפיו מדובר במתנות שאינן חייבות בדיווח ואין בהן משום טובת הנאה אסורה.

לא יהיה כלום – כי אין כלום!