יוזמה מבורכת של נתינה וסיוע לנזקקים מטעם ארגונים שונים ובניהם ארגון 'לקט ישראל' הפכה לאבסורד עבור תושבי שכונת דרום תל-אביב.

ארגון 'לקט ישראל' הינו מהמשמעותיים ביותר בחברה הישראלית, כאשר הוא אוסף אוכל רב שנותר במסעדות ובבסיסי צה"ל, ומחלק לנזקקים. משמעות הדבר היא כי מזון הנקנה במיליוני שקלים מתקציב הביטחון אותו מממנים מכספם אזרחי ישראל המשלמים מיסים, מגיע בסופו של דבר לשוהים בלתי חוקיים, אשר ממררים במשך שנים את חייהם של ישראלים בערים שונות.

חלוקת המזון מתרחשת באופן קבוע גם בשכונת דרום תל-אביב. האבסורד זועק לשמיים כאשר במקום שהאוכל הרב יגיע לציבור ישראלי נזקק, הוא מגיע למסתננים שהשתלטו על השכונה. ונראה כי על אף שעל פניו מדובר במחווה, השלכותיה הן פגיעה באוכלוסיה הישראלית כאשר המצאות המסתננים הבלתי-חוקיים הביאה לנזק רב, פשע ומשרה פחד רב ברחובות.

על אף מצוקת השכונה נראה כי כוונות הסיוע החיוביות לא שררו במקום מאז ומתמיד, כאשר בפועל הנתינה והשליחות לתרומה בשכונה החלו עם ריכוז המסתננים באזור.

מארגון 'לקט ישראל' נמסר בתגובה כי "לקט ישראל הוא ארגון שמטרתו הצלת מזון למען אלה הזקוקים לכך, ללא הבדל דת, גזע ומין. הארגון אינו נוקט בעמדות פוליטיות אלא מסייע לאנשים במצוקה בכלל, ואין הוראה או חוק במדינה שמונע סיוע לפליטים. לקט ישראל שומר על שקיפות בכל הקשור לפעילות, ובוודאי כלפי כל התורמים באשר הם".

לפעילות ארגון 'לקט ישראל' מתווסף גם בית התמחוי, בסמוך לגינת לוינסקי והתחנה המרכזית, אותו מפעילה עמותת "לשובע". עדויות תושבי הסביבה מספרות כי המשתמשים העיקריים של בית התמחוי הם כאמור המסתננים, והמצאותם משרה פחד רב על דיירי השכונה כאשר רבים מהמסתננים מתקבצים יחד.

עיריית תל אביב, אשר במדיניותיה תומכת בשילוב המסתננים בחברה הישראלית, אפשרה להסב את בית הכנסת ששהה במקום לבית התמחוי המדובר, וזאת על אף ההתנגדות הרבה ששינוי זה הביא. כמו כן, תומכת העירייה בהפעלת משחקיה בדרום העיר, המיועדת לילדי מסתננים בלבד והיא רק חלק משירותי רווחה אותם מעניקה בשיתוף פעולה עם עמותת "לשובע".

הסיטואציה האבסורדית נראית גם בפעילות זו, שכן על אף ניסיונותיה של מדינת ישראל להרחיק את המסתננים הלא-חוקיים מהמדינה, עמותות רבות, התורמים לה והמתנדבים, מונעים את הצלחת המהלך ופוגעים אנושות בחברה הישראלית, ובייחוד בתושבי דרום תל-אביב.

תגובת עמותת 'לשובע' : "אנו מבינים ומקבלים את ההתנגדות והמחאה כנגד ריכוז האפריקאים בשכונות  דרום ת"א. בעיה אנושית כאובה זאת מצויה לפתחם של הממשלה ובתי המשפט. תהא הסיבה לריכוז האפריקאים בדרום ת"א אשר תהא, ויהא הפתרון לבעיה אשר יהא, המוסר היהודי הבסיסי מחייב מחד יחס אנושי והושטת עזרה וחסד לגר אשר בקרבנו, ומאידך שלא יהלכו בינינו אנשים רעבים.

כל עוד הם עמנו, אנו רואים לעצמנו זכות וחובה אנושית למנוע רעב בקרב האפריקאים השוהים  באזור פעולתנו, שרובם כידוע חסרי כל, במובן הפשוט של המונח. אגב, גם  למען בטחון התושבים הכרחי שאנשים רעבים לא יהלכו ברחובות דרום ת"א .

לגבי המשחקייה לילדי הזרים ברחוב וולפסון: בדרום ת"א מתגוררים אלפי אפריקאים ועובדים זרים ולהם מאות ילדים. אפשרי שהוריהם שוהים בישראל שלא כחוק, אך אין בעולמנו ילדים בלתי חוקיים.  אלו  כללי המוסר, זה החוק וגם על פי אמנת האו"ם למען הילד, כל מדינה חייבת לטפל בשוויון מלא בכל הילדים אשר בתחומה, ללא כל קשר למעמד החוקי של הוריהם.

עמותת לשובע מקבלת ממשרדי החינוך והרווחה תקנים למימון הפעלת חלק ממתנדבי שנת השרות  ובנות השרות הלאומי. פעולותינו כאמור לעיל  מסייעות להפחתת הסיכון הפוטנציאלי הקיים מעצם ריכוז האוכלוסייה הזרה בדרום ת"א".

קרדיט ותודה ל-'מידה'.