המדור השבועי של לימור.

 • ראש השב"כ נ' גילה לנו כמה דברים שבהחלט יש מה להתגאות בהם. אני רק מזכירה את מה שאמרו חכמינו – השתיקה יפה לחכמים. אתם זוכרים שעד לפני מס' שנים גם ראש השב"כ היה אות? אין לנו על מי לסמוך אלא על אבינו בשמיים ועל נ' ועוד כמה.
 •  דו"ח טאוב, שפורסם השבוע, מצביע על מגמה חיובית במשק הישראלי, האבטלה נמצאת בשפל היסטורי! יש שילוב אוכלוסיות נוספות במעגל העבודה, שיעור החרדיות העובדות הוא כ- 73% ושיעור התעסוקה של חרדים עלה ל-36%!                                                                 ממצאי המחקר מלמדים כי הגורם המשפיע ביותר על רמת התעסוקה של צעירים חרדים הוא עצם ההחלטה לצאת לעבוד. החוקרים מציינים כי הגידול בשיעור התעסוקה, לצד העלייה בשכר הריאלי הממוצע, הובילו לעלייה מרשימה בהיקפי הצריכה ולעלייה ברמת החיים.
 •  חב' ההשקעות קרדיט סוויס פרסמה את התחזית הכלכלית על ישראל לרבעון הראשון של שנת 2018, בו היא צופה כי ישראל תמשיך להציג צמיחה יציבה בתמ"ג הריאלי.
 • ע"פ הדירוג השנתי לשנת 2017 שפרסמה סוכנות הידיעות הבינלאומית "בלומברג" ארצנו הקטנטונת מדורגת במקום התשיעי, עם ציון גבוה של 88.14 (מתוך 100) מבין המדינות הבריאות בעולם.
 • חוני המעגל (3) : משרד החקלאות והכפר יזם אירוע תפילה ציבורי שנועד לפתוח את ארובות השמיים. בעקבות המחסור המתמשך בגשמים והבצורת המחריפה, אורי אריאל שר החקלאות הזמין את כל החקלאים ואת הציבור כולו להגיע לרחבת הכותל המערבי לתפילת הגשם. מישהו אמר הדתה?

 

 • חוני המעגל (2) : בשבוע שעבר, פנה מלך מרוקו לראשי הקהילה היהודית וביקש מהם להתפלל שירדו גשמים ⁦אז אם תפגשו מרוקאים שחזרו עכשיו ממרוקו ומספרים שהם היו "חוני המעגל של המלך" שלא תהיו מופתעים. מעניין איך אומרים הדתה במרוקאית?

 

 • וכאן, אצלנו בארץ, אפילו סנטה קלאוס בא לביקור! עשרות אלפי אנשים השתתפו בתהלוכה המסורתית בנצרת וחוץ ממזג האוויר האביבי, הרחוב היה נראה כמו קפיצה קטנה לחו"ל.
 • ועדת השמות העירונית, בירושלים, החליטה על הקמתה של "כיכר הלוחם הדרוזי" להנצחת כוחות הביטחון מהעדה הדרוזית, שנפלו בעת שירותם בעיר. עדיין לא הוחלט היכן מיקום הכיכר, אך הוא יהיה בירושלים, בירתנו לנצח נצחים!
 • "סימנס" ענקית הקרונות החשמליים תשקיע בהכשרת ספקים בענף ובתמורה לזכייתה במכרז הממשלתי לאספקת 60 רכבות חשמליות, תרכוש סחורות במיליארד שקל. בנוסף, התחייבה ההנהלה העולמית לבצע את עבודות התחזוקה של קרונות אלו, ב-30 שנות הפרוייקט.

במסגרת הפינה "הבידוד המדיני – קווים לדמותו" :

 • דנמרק תפסיק לתרום לארגוני חרם פלשתיניים. הממשלה בקופנהגן פרסמה הודעה רשמית על הפסקת הסיוע לארגונים לא ממשלתיים, שעוסקים בהסתה נגד ישראל.
  השר לעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן אמר כי : "מדובר בהישג משמעותי לישראל, במאבק התקיף נגד ארגוני החרם". השר בירך את שר החוץ הדני "זו החלטה צודקת ומתבקשת ואני שמח שדנמרק השכילה להבין שמשלם המיסים הדני אינו חפץ במימון לארגונים פלסטינים בעלי קשר לטרור".
 • נשיא גואטמלה הודיע כי החליט להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים. הנשיא כתב כי ההחלטה התקבלה אחרי השיחה שקיים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בשנים האחרונות, התחזקו היחסים בין המדינות.
 • ניו ג'רזי ניתקה את קשריה עם הבנק Danske Bank , שהחרים לכאורה גופים ישראליים. מושל ניו ג'רסי, כריס כריסטי, הודיע על ההחלטה באירוע הדלקת נרות במהלך חג החנוכה, לפיה משרד האוצר במדינה חדל להשתמש בשירותיו של הבנק הגדול ביותר בדנמרק, לאחר שהתברר כי הוא מחרים גופים ישראליים.

במסגרת הפינה "השלום מתחיל בתוכנו" :

 • חב' סודה סטרים הישראלית והפועלת ב-45 מדינות שונות המפוזרות ע"פ הגלובוס,  הודיעה כי תטביע את דגל ישראל על אריזות מוצריה, בתוספת הכיתוב "מוצר זה מיוצר ע"י יהודים וערבים העובדים יחד בדו קיום ובשלום".

במסגרת הפינה "נשים עושות היסטוריה, תוך כדי תנועה" :

 • גאווה גדולה לעדה הדרוזית ולחברה הישראלית כולה. עו"ד מלכה עזאם עווידה מונתה לשופטת והיא השופטת הדרוזית הראשונה בישראל!
 • אחרי קורס טיס שנמשך שלוש שנים, 36 בוגרים נרגשים ובוגרת אחת, נרגשת במיוחד, קיבלו את כנפי הטיסה והשליכו באוויר את הכומתות. סגן ליאור היא האישה היחידה שסיימה את הקורס!

במסגרת הפינה "תנו לחיות לחיות" :

 • והפעם, בערבה. בעלי חיים שבד"כ מתחרים על המזון, גילו אדיבות בתור לשוקת. חקלאי שגילה כי הזאבים והצבועים נושכים את צינורות המים שלו כדי לשתות, הכין להם "שוקת" כדי שירוו את צימאונם, מבלי שיצטרכו לגעת בצינורות. מצלמות של רשות הטבע והגנים שהיו שם במקרה, גילו כי בעלי החיים מגיעים לשתות וממתינים לתורם, בזה אחר זה, מבלי להתפרץ.

במסגרת פינת הספורט :

 • השבוע התקיים טקס פרס הספורט הישראלי 2017.  משרד התרבות והספורט בראשות השרה מירי רגב, הטוטו הוועד האולימפי, התאחדות אילת ואתנה ספורט נשים העניקו בטקס חגיגי שהתקיים בתיאטרון הבימה בתל אביב. פרסי הספורט לספורטאים שהצטיינו בספורט והגיעו להישגים מרשימים, במהלך השנה החולפת.

(לימור מודה לחברים: תודה רבה לחברים ששולחים לי חדשות טובות : שמוליק הרפז, רחל, Yigal Shaltiel ושולמית מרסיאנו אימי האהובה).⁩

קרדיט ותודה ללימור לביא ו'המדור של לימור'.

את התמונות ליקטה מאירועי השבוע.