ארגון הילדים של האו"ם (UNICEF) מואשם בכך שהוא מאפשר מידע מוטה, המסופק על ידי קבוצות אנטי-ישראליות רדיקליות, כדי לכלול את הצבא הישראלי בדו"ח שמסר המזכיר הכללי של האו"ם בנושא ילדים ועימות מזוין. עבור מדינה להכלל בדו"ח זה מדובר בסיטואציה העלולה להוביל לקבלת סנקציות קשות מצד מועצת הביטחון.

על פי מבקרי הדו"ח של האו"ם, שצפוי להתפרסם בקרוב, ישנה מטרה והיא לכלול את צה"ל ברשימה השחורה של צבאות "המפרים בצורה חמורה זכויות ילדים". הביקורת נכתבה על ידי הארגון הלא ממשלתי, בשם מוניטור שמהווה מכון מחקר ישראלי, המנתח נתוהים על ארגונים לא ממשלתיים (NGO) שלכאורה לטענתם מקדמים זכויות אדם והומניטאריה לראש סדרי העדיפויות.

דו"ח הביקורת שזכה לשם תחת "יוניסף וקבוצות העבודה של הארגונים הלא-ממשלתיים": "מסע הפרסום לרשימה השחורה של צה"ל", מסביר כי מאז שנת 2007 הוביל יוניסף את "קבוצה הבוחנת הפרות חמורות של זכויות הנעשות נגד ילדים", כשמטרתה לכאורה היא לנטר ולדווח על הפרות חמורות נגד ילדים בישראל ונגד יבדים בשטחים הפלסטיניים, וכן 19 אזורי עימות נוספים. קבוצת העבודה המשותפת של הארגונים יחד עם יוניסף צפויה להתפרסם ולשתף את המידע שלה עם נציג האו"ם שמתפקידו לדאוג לעניין זכויות ילדים. לאחר מכן המידע יועבר למזכיר האו"ם, אנטוניו גוטרס. ארגון המוניטור מציין בדו"ח כי "תפקידו של יוניסף בתהליך זה ובהשתתפותו בקבוצות העבודה לכאורה הוא מתן הלגיטימציה לטענות שווא ועיוות המציאות של ארגונים לא ממשלתיים, שמועברים לבסוף באמצעות מאגר המידע של יוניסף לפרסומים שונים אותם מפיק האו"ם".

ארגון מוניטור מוסיף ומאשים הסניף של יוניסף הנמצא בשטחים הפלסטיניים על היותו בעל מוטיבציה פוליטית ושמעשיו "לא עולים בקנה אחד עם המנדט שלו להגנה על הילד ומנהליו לניטרליות וחוסר משוא פנים ". המשרד עובד עם ארגונים לא ממשלתיים, שרבים מהם אנטי-ישראליים וקיצוניים בדעתם. 

רון דסנטיס, חבר ועדת החוץ של בית הנבחרים, אמר ל"חדשות פוקס "כי ישראל היא" מגנה נחרצת על זכויות האדם ", והזהיר מפני השלכות כספיות אם היא אי פעם תכלל ברשימה השחורה. "כדי שהאו"ם יחשוב לעשות כן, לאחר שגינה את ההכרה של הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל, יהיה להוכחה נוספת לנטייה האנטי-ישראלית של האו"ם". דסנטיס המשיך, "ארצות הברית צריכה לקחת כל פעולה עונשית נגד ישראל בחשבון בעת ​​קביעת מי ראוי סיוע החוץ."

ארגון מוניטור הצהיר כי "הפרסומים האלו אינם מציינים כי ההאשמות שמופנות כלפי ישראל עולות כשטענות בלתי מסויגיות וחלקיות, בעוד חלק מהקבוצות המעבירות את המידע הן בעלות קשרים כביכול לארגוני טרור, או שכלל לא אומתו על-ידי גופים עצמאיים אמינים". עוד הוסיף והצביע על סניף המכונה "UNICEF OPT" (השטח הפלסטיני הכבוש), שמשמש "ככלי מרכזי בקמפיין זה". בתגובה לביקורת שהוטחה בארגון, דוברת מטעם יוניסף התייחסה לממצאים של הדו"ח, ואמרה כי יוניסף אינה מעורבת כלל בהליך הכנת הדו"ח.

מארגון יוניסף נמסר כי הוא אינו מעורב וממליץ על גופים ומדינות להכלל בדו"ח המדובר, ושזו החלטה אותה מקבל מזכ"ל האו"ם בלבד. דובר יוניסף הגן על הדיווחים בפני "פוקס ניוז" ומסר כי "תהליך המעקב והדיווח מובל על ידי קבוצת עבודה, המפגישה בין סוכנויות האו"ם לבין ארגונים לא ממשלתיים בינלאומיים, ישראלים ופלסטינים. ארגונים אלה נבחרים על בסיס יכולתם לספק באופן שוטף נתונים מדויקים, מהימנים, חסרי פניות ואובייקטיבים על ילדים המושפעים מסכסוך מזוין ". הדובר טוען כי המידע שהם מקבלים ומשתמשים בו, "עוקב אחר תהליך אימות קפדני שבו נתונים מולבים ונבדקים". לדברי דובר יוניסף, כל המידע אומת, "מידע הנשפט ונקבע לגביו שהוא לא מדויק או מוטה אינו מתקבל. "העבודה שלנו להגן על ילדים במקומות בהם מתרחש סכסוך מזוין ידועה למדינות החברות בארגון, שרבים מהן גם תורמות של יוניסף, וואנו מספקים להם דיווחים שוטפים על האופן שבו אנו משתמשים בתרומות שלהם".

 

אבל, ארגון מוניטור עודנו מאמין שהמידע מוטה; למעשה, היא טוענת ששלוש מהקבוצות המספקות מידע לקבוצת העבודה של האו"ם מנהלות קשרים מטרידים עם ארגון הטרור, "החזית העממית לשחרור פלסטין". החזית העממית לשחרור פלסטין נמצאת ברשימת ארגוני החוץ הזרים של מחלקת המדינה האמריקאית, כמו גם ברשימת האיחוד האירופי, אך לא ברשימת האומות המאוחדות. ניתוח המידע של ארגון מוניטור מציין כי Addameer הוא דוגמה לקבוצה אחת שמספקת מידע לקבוצת העבודה של יוניסף, המכנה אותו כחברה קשורה של החזית העממית, אשר חברים בכירים בה הורשעו בעבירות ובכללם יו"ר והמייסד שלה. אחד מעובדי השטח שלה אף נאסר על שניסה להתנקש בחייו של רב ראשי לשעבר של ישראל ב -2005.

ארגון מוניטור מוסיף וטוען כי חבר מועצת המנהלים של ארגון ההגנה לילדי פלסטין (DCI-P) אף נכלא למשך 17 שנים  בגין זריקת רימוני רימונים נגד אזרחים ישראלים ב -1968. עוד נטען כי מייסדת ומנהלת המרכז הפלסטיני לזכויות האדם נכלאה על ידי ישראל כחברה בחזית העממית, וב- 2012 גם נשללה לה האשרת כניסה לארה"ב. חלק מהארגונים הלא ממשלתיים האחרים המופיעים בדו"ח קשורים לקמפיין החרם, משיכת השקעות מישראל, סנקציות (BDS), ואף כאלו שהואשמו כי הם אנטישמיים, בעוד אחרים אף השוו את ישראל לגרמניה הנאצית ולאפרטהייד בדרום אפריקה.

ארגון מוניטור מודאג במיוחד מחוסר היכולת של יוניסף להגן באמת על ילדים. הוא מצטט את אחד הילדים של יוניסף המצוי באזור של סכסוך בהודו ונטען כי המצב בעזה מפריע ליכולתו של יוניסף לתעד "מקרים של גיוס ילדים ושימוש בילדים בסכסוכים מזוינים". מעשים שהוכחו כי מבוצעים על ידי חמאס וארגוני הטרור האחרים בעזה באופן שוטף.

נראה כי אם ישראל תכלל ברשימה השחורה, היא תצטרף ל- ISIS, לאל-קעידה ולטליבאן. בעוד שדיפלומטים בארה"ב סבורים כי אין זה סביר שיקרה, ארגון מוניטור רוצה שהארצות יבינו טוב יותר את מי הן מממנות כשהן ממליצות על שיתוף פעולה של יוניסף עם ארגונים לא ממשלתיים שנחשדים בניהול וקשירת קשר עם ארגוני טרור, המפיצים באופן קבוע ובפומבי מידע כוזב על ישראל.