תוכנית פרח המקצה מלגות לסטודנטים המיועדות לסייע לילדים ישראלים נזקקים, מנותבות בחלקן לפעילות עבור המסתננים בדרום תל אביב. הפרויקט באוניברסיטת תל אביב, מתקיים במסגרת התוכנית המתוקצבת ברובה על ידי משרד החינוך והות"ת – כאשר בשנה שעברה חולקו מלגות בעלות של 130 מיליון שקלים.

תוכנית פרח אמורה לשלב את חונכים וחניכים מכל זרמי החברה הישראלית, אך בפועל נראה כי בתוכנית זנחו את הילדים הישראלים וייחדו אותה לאוכלוסיית המסתננים. התכנית לאחרונה אסרה על חיילי צה"ל להתנדב לטובת המסתננים וזאת בשל שיתוף הפעולה עם עמותת השמאל הקיצוני 'אליפלט'. נראה כי התכנית זנחה את מטרתה המקורית ואימצה מטרה שאינה לטובת קידום ילדים ישראלים נזקקים וסותרת את האינטרסים והבטחון של תושבי דרום תל אביב הישראלים.

על פי אתר האוניברסיטה תמורת 120 שעות שנתיות זכאי הסטודנט למלגה כאשר התוכנית מוגדרת כ"פעילות חינוכית עם ילדי פליטים במרכזי למידה ובבייביסיטרים בדרום תל-אביב", בה עליהם לערוך מפגש שבועי. באוניברסיטה בחרו להגדיר את המסתננים "פליטים", על אף שאינם מוכרים כך על ידי המדינה. 

תושבי דרום תל אביב זועמים על קיומה של התוכנית ועל בחירתה של אוניברסיטת תל אביב לנתב תוכנית נוספת אשר מיועדת לילדי ישראל ובניהם ילדי דרום תל אביב לאוכלוסיית המסתננים, וטוענים כי היו שמחים לחזות בסטודנטים שיתנדבו למען ילדי דרום תל אביב. "פרויקט ההתנדבות של אוניברסיטת תל-אביב מהווה דוגמה נוספת לתוכנית שהוקמה למען ילדים ישראלים, ונשדדה לטובת ילדיהם של מסתננים", אומרת שפי פז, ממובילות מאבק תושבי השכונות. "תוכנית אחר תוכנית, משאב אחר משאב, ילדי המסתננים – שמהווים כבר 12% מילדי תל אביב ויותר מ-50% מילדי דרום תל אביב – גוזלים מילדי השכונות את המעט שהיה להם".

פז ותושבי דרום תל אביב, הזקוקים למימון המשך השרדותם, מנהלים גיוס כספים על ידי מימון המונים, שיאפשר להם להלחם על דרום ת"א. עד כה עמדו ביעד הגיוס הראשוני שעמד על 420 אלף שקלים, ונותרו ימים ספורים לעמידה ביעד המלא שעומד על חצי מיליון שקלים, וקוראים לציבור הישראלי להתגייס למאבק. פז מוסיפה כי בעוד שלמסתננים עזרה רבה ועורכי דין במיליוני דולרים במימון הקרן החדשה  וכסף זר, תושבי דרום תל אביב מתקשים לשכור עורך דין ולהלחם בעוול שנגרם לתושבים ולשכונות.

תוכנית פרח ומשרד החינוך סרבו להגיב לטענות ועל אף כי הפרויקט ממומן על ידי משרד החינוך מהמשרד נטען כי המצב "לא קשור אלינו". בעיריית תל אביב, המסייעת לכל הפרויקטים של פרח ברחבי העיר, בחרו למחוק לחלוטין את האבחנה בין ישראלים וזרים, והתגאו בסיוע לתושבי העיר "ללא הבדל דת, גזע ומין". באוניברסיטה טענו כי מדובר בפרויקט בודד "מתוך עשרות", אך נדמה בפועל לא קיים פרויקט מלגות מקביל עם ילדים ישראלים בדרום תל אביב.

קרדיט ותודה לאתר מידה.